AIEd – czyli sztuczna inteligencja dla edukacji

sztuczna inteligencja dla edukacji

Share This Post

Share on facebook
Share on linkedin
Share on twitter
Share on email

Klasa uzbrojona w technologie

Klasa w której uczniowie mają lekcje, tak naprawdę niewiele się zmieniła na przestrzeni ostatnich kilkudziesięciu lat. Nowoczesne technologie, w tym i sztuczna inteligencja, wpływają w tej chwili na każdy aspekt naszego życia – w jaki sposób zamawiamy taksówki, planujemy wyjazd na wakacje, a nawet jak umawiamy się na randki. W porównaniu z tymi zjawiskami, edukacja jest w tej chwili daleko w tyle za cyfrową rewolucją.

Dlatego też tak istotne jest promowanie najnowocześniejszych rozwiązań dla edukacji. Z czasem może to wpłynąć na zmianę mentalności oraz wprowadzanie w życie dodatkowych pomocy dla edukatorów – w tym i także sztucznej inteligencji. Aby jednak zrobić to skutecznie, potrzebna jest również chęć współpracy ze strony świata technologii, który musi sprawić, aby nowe rozwiązania były jak najlepiej przystosowane do realnych klas oraz potrzeb uczniów i nauczycieli.

Sztuczna inteligencja dla edukacji

AIEd to skrót od Artificial Intelligence for Education, czyli aplikacja sztucznej inteligencji dla edukacji. Uniwersytety zajmują się tym zagadnieniem już od ponad 30 lat – badano przede wszystkim to, w jaki sposób przebiega proces uczenia i jak go można wspomóc dzięki technologii sztucznej inteligencji. Z pomocą przyszły tu także inne nauki: psychologia, neurobiologia, socjologia, lingwistyka, czy też antropologia. Połączenie wszystkich tych dziedzin z zagadnieniem sztucznej inteligencji pozwoliło na opracowanie modelu “adaptacyjnego środowiska nauki”. Co to takiego? W takim modelu, sposoby nauczania oraz materiały edukacyjne zmieniają się pod ucznia oraz jego możliwości oraz poziom zaawansowania. Jeśli dane dziecko dobrze liczy, ale ma problemy z geometrią – system sztucznej inteligencji tak dostosowuje materiał edukacyjny, aby skupić się akurat na tym drugim zagadnieniu. Jeden uczeń czyta dany tekst błyskawicznie, drugi za to potrzebuje więcej czasu? System zmienia się w taki sposób, aby sprawić, by nikt nie został w tyle. AIEd ma być w zamierzeniu elastyczny, inkluzywny, spersonalizowany, wciągający oraz efektywny.

AIEd ma być narzędziem nie tylko do pomocy w samej edukacji, ale także ma pokazać edukatorom w jaki sposób tak naprawdę przebiega proces nauki przez uczniów. Dane zbierane przez technologie, takie jak tło społeczne danego ucznia, jego stan psychiczny, jego sposób nauki i czas który jej poświęca, jakie dziedziny przyjmuje łatwo, a co sprawia mu trudności oraz wiele, wiele innych mogą pokazać, które z nich mają tak naprawdę największy wpływ na niego. I co dostosować, aby sprawić by jego nauka była jak najbardziej efektywna.

Co AIEd może zaoferować edukacji w tej chwili?

Wiele rozwiązań opartych na AIEd jest już stosowanych w niektórych krajach w edukacji już w tej chwili. Przede wszystkim dzięki sztucznej inteligencji zbiera się dane o uczniach – chociażby uniwersytety zbierają informacje, którzy studenci omijają zajęcia i z jaką częstotliwością, aby wiedzieć kto jest najbardziej narażony na odpadnięcie ze studiów. Dzięki temu mogą one odpowiednio zareagować i podjąć razem ze studentem środki, aby zapobiec jego decyzji o przerwaniu edukacji.

Oto trzy rozwiązania AIEd, które mają największy potencjał dla zmienienia oblicza edukacji:

Wirtualny korepetytor dla każdego ucznia

Nauka z prywatnym nauczycielem to zdecydowanie jedna z najlepszych metod edukacji. Jest to znany powszechnie fakt już od wieków, na myśl przychodzi tu chociażby Arystoteles, który osobiście kształcił młodego Aleksandra Wielkiego. Jednak niemożliwe jest zapewnienie prywatnych lekcji każdemu z potrzebujących ich uczniów.

Z pomocą przychodzi sztuczna inteligencja. Dzięki zbieraniu danych na temat danego ucznia, może ona dostosować się konkretnie pod niego: jego charakter, zainteresowania, siły oraz słabości. Dostanie on zadania stworzone wyłącznie pod siebie, dzięki czemu dany materiał będzie zdecydowanie łatwiejszy do przyswojenia.

Pierwsze próby z tego typu rozwiązaniem podjęto już w latach 70-tych. System o nazwie BUGGY uczył dzieci dodawania, odejmowania, mnożenia oraz dzielenia. BUGGY badał typy błędy popełniane przez uczniów, dzięki czemu można było stworzyć ich indywidualny profil wiedzy i zaproponować im odpowiednie, spersonalizowane dodatkowe materiały do nauki.

Dzisiejsze systemy są oczywiście o wiele bardziej zaawansowane. Profil ucznia budowany nie jest tylko za pomocą typowego wykonywania zadań, ale także nawet na jego stanie emocjonalnym danego dnia.

Wsparcie dla wspólnej nauki

Badania już od wielu lat sugerują, iż nauka w grupach w czasie wspólnych projektów jest znacznie bardziej efektywniejsza niż iż indywidualne siedzenie nad książkami. Kooperacja sprawia, iż członkowie zespołu muszą lepiej wyartykułować swoje opinie oraz wybronić je przed zdaniem innych. Praca zespołowa wpływa również na motywację: chęć zaimponowania pozostałym osobom w grupie może zdziałać cuda.

Problemy pojawiają się jednak w czasie procesu tworzenia samej grupy. Aby współpraca przebiegała w sposób jak najbardziej korzystny, osoby w zespole muszą się rozumieć i wiedzieć co, kiedy ma zrobić. Niestety nie wszyscy będą na podobnym poziomie, chociażby socjalizacji.

Pojawia się tu jednak rozwiązanie, właśnie w postaci sztucznej inteligencji. Dzięki zebraniu danych na temat poszczególnych uczniów, odpowiednie programy dziś mogą dobrać ich w grupy. Uczniowie o podobnych zainteresowaniach szybciej złapią wspólny język, który pomoże im w czasie wykonywania zadań. Sztuczna inteligencja pozwala również tak skonstruować zespół, aby ich umiejętności wzajemnie się uzupełniały – dzięki czemu każdy będzie potrzebny i wszyscy będą zmuszeni do współpracy.

Nie jest to jedyna rola jaką może pełnić sztuczna inteligencja w czasie pracy zespołowej – sama może ona nawet dołączyć do grupy. Może ona pełnić rolę eksperta lub korepetytora, dodatkowego członka zespołu, który będzie podpowiadał nowe pomysły lub też ucznia, którego grupa musi nauczyć nowej umiejętności lub wiedzy.

Sztuczna inteligencja może się również przydać w czasie tak zwanych burz mózgów. Dzięki systemom rozpoznawania głosu oraz rozumieniu tekstu, programy mogą same tworzyć notatki z narad zespołu a nawet zgłosić nauczycielom potrzebę ich interwencji, aby nakierowali grupę na odpowiednią ścieżkę.

Inteligentna wirtualna rzeczywistość

Nic nie stoi na przeszkodzie, aby w służbie edukacji, efektownie połączyć ze sobą dwie nowoczesne technologie. Wirtualna rzeczywistość pozwala uczniom na przeniesienie się do miejsc, do których zwyczajnie nigdy nie mieliby dostępu. Na własne oczy mogą zobaczyć np. ich miasto wyglądało 100 lat temu lub też przenieść się na szczyty Himalajów. Badania dowodzą, że gdy uczniowie mogą nie tylko zwiedzać, ale też wejść w interakcje z symulowanym światem, swoje doświadczenia przenoszą potem do świata rzeczywistego.

Sztuczna inteligencja zaś może w tym zadaniu bardzo pomóc. Wirtualni korepetytorzy nagle w wirtualnej rzeczywistości zyskają wygląd i mogą służyć za przewodników po sztucznym świecie. Dzieci zyskają kogoś z kimś będą mogli wejść w interakcję. Poza tym sztuczna inteligencja będzie mogła zapewnić, iż uczniowie wyciągają z całego doświadczenia odpowiednie wnioski i lekcje.

Nauczyciele a AIEd

Oczywiście sztuczna inteligencja nie jest w stanie zastąpić nauczycieli. Jest za to w stanie bardzo im pomóc w ich zadaniu. Technologia ta będzie mogła odmienić znane nam oblicze klasy, jednak aby tak się stało, zarówno edukatorzy będą musieli nauczyć się nowych umiejętności, jak i także pomóc w trakcie samego tworzenia konkretnych rozwiązań.

Najważniejszą rzeczą, którą sztuczna inteligencja może zrobić dla nauczycieli, to odciążenie ich z niektórych, powtarzalnych zadań. Dzięki temu będą oni mieli więcej czasu w trakcie dnia, co pozwoli im na poświęcenie więcej uwagi poszczególnym uczniom. Będą oni mogli też bardziej skupić się na nauce rzeczy, których nigdy nie będzie można zastąpić technologią, jak chociażby kreatywność czy empatia.

Poniżej możecie Państwo zapoznać się z pełnym raportem:

https://www.pearson.com/content/dam/one-dot-com/one-dot-com/global/Files/about-pearson/innovation/Intelligence-Unleashed-Publication.pdf

More To Explore

Do You Want To Boost Your Business?

drop us a line and keep in touch