Aplikacje mobilne zmieniające świat

Aplikacje mobilne

Share This Post

Share on facebook
Share on linkedin
Share on twitter
Share on email

APLIKACJE DLA ROZWOJU

Smartphone’y opanowały już nie tylko zachodnie kraje, ale zadomowiły się już na dobre w także w państwach rozwijających się. Coraz niższe ceny a także większy zasięg sieci, sprawiły iż nawet w najbiedniejszych rejonach świata większość populacji sprawnie posługuje się telefonami komórkowymi.

Jednak w jaki sposób wpływają one na ich sytuację? Czy aplikacje na smartphone’a potrafią wynieść ich życie na wyższy poziom?

Niestety żadna technologia sama w sobie nie jest w stanie uratować świata. Czym może się ona pochwalić, to droga pełna małych kroków w dobrą stronę. Oto lista 10 aplikacji, które polepszają życie w krajach rozwijających się i sprawiają, iż powoli, acz sukcesywnie ich los zaczyna kierować się w dobrą stronę.

Mobilne kolekcjonowanie danych

Voto Mobile

Aplikacja ta pozwala na przeprowadzanie ankiet za pomocą głosu, w ojczystym języku osób mieszkających m.in. w Ghanie, Ugandzie, Nigerii czy Indiach. Dzięki Voto organizacje charytatywne, ale także biznesy i start-upy mogą w prostszy sposób porozumiewać się ze swoimi potencjalnymi klientami. A wszystko to dzięki interaktywnym wiadomościom głosowych, SMSom i mechanizmowi USSD.

Open Data Kit

Dzięki pracy specjalistów z Google oraz Uniwersytetu Waszyngton w Seattle powstał Open Data Kit. Jest to open-sourcowe’a aplikacja, służąca do zbierania danych. Dzięki temu, iż jest ona oparta na wolnym kodzie, organizacje z całego świata na jej podstawie mogą stworzyć jej własną, wyspecjalizowaną wersję. ODK ułatwia przeprowadzanie ankiet, zbierania najróżniejszych danych z terenu, a potem przetransportowanie ich w użytecznej wersji do baz w internecie.

EngageSPARK

Paltforma EngageSPARK pozwala na wysłanie tysięcy SMSów lub wiadomości głosowych do klientów lub też osób, które chcielibyśmy zbadać na potrzeby naszych działań charytatywnych. Dzięki łatwemu w użyciu interface’owi, nawet osoby niedoświadczone z technologią mogą z łatwością stworzyć ankietę lub też badanie na temat najróżniejszych problemów społecznych. Jest to szczególnie ważne w krajach rozwijających się, gdzie wiedza cyfrowa wciąż w wielu rejonach jest bardzo niewielka.

Mobilna agrokultura

iCow

iCow czyli “iKrowa” pomaga rolnikom w Kenji nauczyć się najlepszych praktyk przy hodowaniu bydła oraz innych zwierząt, a także śledzi ich okresy ciąży dostarcza im informacje np. o najbliższym punkcie weterynaryjnym. Aplikacja co tydzień wysyła SMS ze wskazówkami na temat odżywiania, zdrowia, chorób, rozpłodu, produkcji mleka oraz wielu innych rzeczy związanymi z hodowlą.

Esoko

Platforma ta działa głównie krajach Subsaharyjskiej Afryki, jak i także w Meksyku. Jej działanie polega głównie na przekazywaniu informacji rolnikom, które mają wpłynąć na polepszenie ich sytuacji ekonomicznej oraz zwiększeniu ich zysków z prowadzonego gospodarstwa. Dzięki Esoko dowiadują się o bieżących cenach skupu ich towarów, jakie będą warunki pogodowe na najbliższe dni, a także otrzymują najróżniejszego typu porady odnośnie ich branży. Aplikacja przeprowadza również wśród rolników ankiety, aby móc lepiej zrozumieć ich potrzeby. Dzięki Esoko mogą oni również w łatwy sposób stworzyć stronę internetową dla swojego gospodarstwa.

WeFarm

Aplikacja pozwalająca, bez żadnych opłat, na komunikację oraz wymianę wiedzy pomiędzy rolnikami z małych gospodarstw. Użytkownicy WeFarm mogą także zadawać i odpowiadać na pytania na najróżniejsze tematy związane z ich dziedziną w prosty sposób za pomocą SMSów lub internetu. WeFarm powstało wokół założenia, iż rolnicy z krajów rozwijających się mają mnóstwo wiedzy do przekazania, jednak nie posiadają żadnej platformy, za pomocą której mogliby to zrobić.

Mikrofinanse na komórce

M-Pesa

Dzięki M-Pesa możliwe stały się małe transakcje gotówkowe poprzez SMSy, bez gotówki i bez konieczności posiadania konta bankowego. Pomogło to wciągnąć do systemu finansowego osoby, które wcześniej nie miały na to żadnej szansy. Dziś mogą zacząć oszczędzać swoje pieniądze, a także wysyłać je np. rodzinie. Platforma ta pomaga mieszkańcom m.in. Kenji, Mozambiku, Tanzanii czy Rumunii.

(Ciekawostka: nasza firma założycielska SolDevelo, miała przyjemność działać przy tym projekcie i dodać do niego nowe funkcje!)

Tigo-Money

Podobnie jak M-Pesa, Tigo-Money jest aplikacją tak zwaną “mikro-finansową”, która pozwala ludziom, którzy nie mają dostępu do usług bankowych na najróżniejsze działania ze swoimi pieniędzmi. Są to między innymi transfery środków, oprocentowane konta oszczędnościowe, kredyty, opłaty za rachunki.

Zdrowie z ekranu smartphone’a

Commcare

Dzięki tej platformie zarówno programiści, jak i osoby które nie mają styczności z programowaniem, mogą stworzyć aplikacje na komórkę, które zajmują się zbieraniem danych medycznych, promowaniem kampani na rzecz świadomości o zagrożeniach zdrowotnych lub zmianą szkodliwych zachowań, jak i także wieloma innymi, powiązanymi ze zdrowiem, rzeczami. Commcare jest używany w ponad 50 krajach i pozwala na dostosowanie aplikacji pod każdy cel i zadanie.

mWoda

mWater Explorer

Aplikacja mWater pozwala na mapowanie źródeł wody i ośrodków sanitarnych. Poza tym, jej użytkownicy mogą monitorować oraz raportować na temat ich stanu oraz jakości. Za pomocą formularza mogą również wezwać mechaników do zniszczonych ośrodków. mWater daje możliwość użytkownikom dodania do bazy nowych źródeł wody, a nawet sfotografowanie ich, tak aby inni wiedzieli dokładnie gdzie się one znajdują. Aplikacja korzysta z systemu GPS i wszystkie dostępne miejsca, gdzie można pobierać wodę, można zobaczyć na przejrzystej mapie, razem ze wszystkimi potrzebnymi informacjami. mWater działa również ze stworzonymi przez jej producenta testami jakości wody, dzięki którym są one od razu zamieszczane na platformie, aby każdy wiedział jakiej jakości spożywają wodę.

Artykuł stworzono w oparciu o:

https://www.engineeringforchange.org/news/10-mthings-changing-lives-in-developing-countries/

More To Explore

Do You Want To Boost Your Business?

drop us a line and keep in touch