Dobroczynność w goglach VR

Wirtualna rzeczywistość dla organizacji charytatywnych

Share This Post

Share on facebook
Share on linkedin
Share on twitter
Share on email

Wirtualna rzeczywistość dla organizacji charytatywnych

Technologia wirtualnej rzeczywistości, mimo iż jest znana już od dobrych kilku dekad, dopiero w ostatnich latach nabrała prawdziwego rozpędu. Lepszej jakości ekrany, sensory wykrywające ruchy głową, jak i dokładne kontrolery, które pozwalają nam się poruszać w cyfrowym świecie, pozwoliły na przełamanie się tych urządzeń na masowy rynek. Z każdym rokiem technologia VR staje się coraz tańsza, dzięki czemu coraz więcej osób może w zaciszu swojego domostwa przenieść się do rzeczywistości stworzonych za pomocą komputerów.

Google VR znakomicie wplotły się w obecny trend marketingowy w postaci “storytellingu”, czyli w streszczeniu, zainteresowania odbiorców swoim produktem, poprzez opowiadanie historii. Dzięki wirtualnej rzeczywistości potencjalni klienci nie muszą sobie wyobrażać świata tworzonego przez danego gawędziarza z reklamy – mogą przenieść się wprost do środka jego opowieści.

Jeśli coś działa w świecie nowoczesnego marketingu, zazwyczaj równie dobrze sprawuje się w organizacjach pozarządowych. Zazwyczaj muszą one być jeszcze bardziej kreatywne, niż tradycyjne firmy, aby wzbudzić zainteresowanie swoich potencjalnych odbiorców, otworzyć ich serca, jak i, nie ukrywajmy, portfele. Wirtualna rzeczywistość to doskonały sposób, aby w ciekawy sposób pokazać, czym dana organizacja się zajmuje i dlaczego jest to istotne. W zabieganym świecie nie każdy ma czas, aby zainteresować się danym problemem społecznym. Gogle VR pozwalają odciąć się na chwilę od codzienności i pokazać zupełnie inny punkt widzenia.

Oto kilka przykładów, jak organizacje charytatywne korzystają z wirtualnej rzeczywistości, aby wspomóc swoje cele.

Zwiększanie świadomości

The National Autistic Society stworzyło film w wirtualnej rzeczywistości, którego celem jest pokazanie w pierwszej osobie, jak świat jest odbierany przez osoby autystyczne. Doświadczenie VR wciela nas w rolę dziecka w centrum handlowym, które czeka na swoją matkę, kiedy wypłaca pieniądze z automatu.

https://www.youtube.com/embed/DgDR_gYk_a8

Dzięki temu filmowi, każdy może poczuć jak wygląda przeciążenie zmysłów przez natłok informacji i jaki dyskomfort oraz stres to powoduje. Nie ma lepszego sposobu na wytłumaczenie komukolwiek jakiegoś zjawiska, niż dosłownie wcielenie go w osobę, z takimi problemami.

Podobne rozwiązanie zaprezentowała organizacja Alzheimer’s Research UK. Dzięki ich aplikacji każdy może zobaczyć w jaki sposób życie jest odbierane przez osoby chore na Alzheimera i z jakimi codziennymi problemami i wyzwaniami muszą sobie radzić.

http://www.awalkthroughdementia.org

Wirtualna rzeczywistość nie ogranicza nas jedynie do ludzkich doświadczeń. Organizacja “Animal Equality”, działająca na rzecz praw zwierząt, nagrała film, dzięki któremu odbiorca może bezpośrednio zobaczyć, jak wygląda całe życie krowy – od narodzin, po życie w zamknięciu, aż do śmierci w rzeźni.

https://www.youtube.com/embed/HNIrgmHeI8A

Celem jest oczywiście uświadomienie konsumentom, w jaki sposób dostarczane jest mięso na ich stoły. VR sprawia, iż ta lekcja jest jeszcze bardziej szokująca.

Fundraising

Wirtualna rzeczywistość to wciąż świeża i nowatorska metoda na skuteczny marketing, która może zaoferować swoim odbiorcom niespotykane dotąd doświadczenia. Dlatego też równie dobrze sprawdza się w roli zbierania datków. Zaintrygowany nowymi przeżyciami odbiorca, z pewnością chętniej sięgnie po portfel, aby podarować organizacji pieniądze na szczytny cel.

Dog’s Trust, organizacja charytatywna dbająca o psy, zabierała swoich darczyńców do nowoczesnych schronisk dla zwierząt, które chcieliby wybudować dla swoich podopiecznych. Wirtualny film zrobił na odbiorcach zdecydowanie lepsze wrażenie niż zdjęcia na ulotkach.

O krok dalej poszło Amnesty International. Osoby, które zbierały datki na ulicach dla tej organizacji byli zaopatrzeni w gogle wirtualnej rzeczywistości. Każda osoba, zanim była poproszona o wsparcie finansowe, miała okazję zobaczyć w VR, jak wyglądają obecnie ulice Aleppo. Zniszczone budynki wywoływały szok wśród odbiorców.

Podobną metodę zastosowała organizacja “charity: water”. W czasie bankietu dobroczynnego, zabrała ona swoich 400 gości w wirtualną podróż do Afryki. Każdy z nich mógł przekonać się samemu, jak wygląda codzienna droga 13-letniej dziewczynki po wodę dla siebie i swojej rodziny. Doświadczenie z pewnością wywołało mocne wrażenie – w ciągu tej nocy zebrano około 2,4 milionów dolarów. Sam filmik zaś obejrzały tysiące osób na Facebooku organizacji.

Pomaganie potrzebującym

Doświadczenia wirtualnej rzeczywistości nie są jednak tworzone tylko i wyłącznie z myślą o potencjalnych darczyńcach. Filmy VR kręcone są również czasami z myślą o potrzebujących – pomagają im np. zapoznać się z tym, w jaki sposób organizacja może im pomóc w ich problemach.

Przykładem jest tu hospicjum Royal Trinity, które zabiera swoich potencjalnych pacjentów i ich rodziny w wirtualną podróż po swoich wnętrzach. Wizyta w hospicjum za pomocą gogli VR ma być łagodniejszym wstępem do pobytu w ośrodku, wywołującym mniejszy stres i niepokój.

Royal Trinity eksperymentowało również w dostarczaniu wirtualnych przeżyć z tak zwanego “bucket list” dla swoich pacjentów. Osoby umierające mogły w goglach VR przenieść się do miejsc, które zawsze chciały zobaczyć. Badania hospicjum wskazują na to, iż wirtualna rzeczywistość może zmniejszać niepokój, a także ból wśród pensjonariuszy, jak i również pomaga w kontrolowaniu symptomów różnych chorób.

Edukacja

Podobnie jak to się dzieje z każdą nową technologią, również trwają eksperymenty z zastosowaniem wirtualnej rzeczywistości w edukacji. Gogle VR są stosowane w szkołach medycznych, gdzie pomagają w szeregu różnych lekcjach dla młodych lekarzy. Również organizacje charytatywne zaczynają stosować VR w celach edukacyjnych.

Aplikacja Lifesaver VR, stworzona przez The Resuscitation Council ma na celu nauczenie swoich odbiorców, jak postępować w razie, gdy spotkamy kogoś, komu zatrzymała się akcja serca. Ta wciągająca i przede wszystkim skuteczna metoda nauki spotkała się z uznaniem – została nominowana do BAFTA w kategorii filmów edukacyjnych.

http://lifesavervr.org.uk

Podziękowania dla swoich darczyńców

Wirtualna rzeczywistość może być również doskonałą metodą na wyrażenie wdzięczności dla osób, które pomogły organizacji charytatywnej. Cancer Research UK udało się zebrać datki od ponad 100 tysięcy osób. Aby im podziękować, organizacja zabrała ich do wirtualnego ogrodu, gdzie było posadzonych 100 tysięcy kwiatów. Piękny widok na łąkę pełną kolorów robi piorunujące wrażenie.

Tekst powstał na podstawie artykułu:

https://www.charitydigitalnews.co.uk/2018/03/01/five-ways-charities-using-virtual-reality/

More To Explore

Events & Conferences

75th World Health Assembly: Health for peace

The Seventy-fifth World Health Assembly has officially started! WHO members from all over the world are attending Geneva for this very special meeting, where they

Do You Want To Boost Your Business?

drop us a line and keep in touch