Jak wygrać nagrodę w konkursie programistycznym?

#OMRS20202, Internships, soldevelo foundation, soldevelo, openmrs

Share This Post

Share on facebook
Share on linkedin
Share on twitter
Share on email

Nasz główny tegoroczny projekt – #OMRS2020 Internships dobiega końca. Jego założeniem była promocja projektów open-source na całym świecie, a w szczególności wśród młodych developerów. Uczestnicy mieli 4 miesiące na spełnienie wymagań pozwalających zdobycie poziomu dev2 w community OpenMRS, który był warunkiem wygrania nagrody pieniężnej. Aby awansować na członka dev2 konieczne było między innymi wykonanie 10 zadań dostępnych na platformie Jira, bycie członkiem community min. 3 miesiące oraz branie czynnego udziału na forum społeczności – Talk’u.

Do programu #OMRS2020 zgłosiło się ponad 140 osób z całej Polski o różnym stopniu zaawansowania w programowaniu. Zadanie zdobycia poziomu dev2 nie było łatwe, gdyż OpenMRS posiada obszerną dokumentację techniczną, która z jednej strony zawiera wszelkie niezbędne informacje do rozpoczęcia pracy nad kodem, ale z drugiej strony jest też dużą przeszkodą dla osób, które dopiero zaczynają swoją przygodę z tym medycznym open-sourcem. Wybierając ten program jako główny punkt naszego stażu mieliśmy nadzieję, że nasi uczestnicy nie zrażą się (bo w końcu nawet komercyjne projekty nie są idealne i tam także występuje wiele problemów) i część z nich uzyska wspomniany awans. 

Niewątpliwym sukcesem programu jest zdobycie wspomnianego poziomu dev2 przez jednego z uczestników po zaledwie 3 miesiącach bycia członkiem community i zerowym pojęciu o programie podczas dołączania do stażu. Jest to na razie jedyna nominacja do dev2, ale liczymy, że takich sukcesów będzie więcej. 

Z zdobywcą pierwszej nominacji – Łukaszem (nick: sacull) przeprowadziliśmy wywiad z okazji jego awansu w strukturach community. Zapytaliśmy go między innymi od czego to wszystko się zaczęło, jego historię z programowaniem oraz jak doszedł do swojego sukcesu i znalazł niszę, którą wykorzystał do zdobycia nagrody. Sam Łukasz opisuje się skromnie, przedstawia swoją osobę jako żołnierza, administratora sieci, programistę pasjonata, biegacza amatora i oddanego krwiodawcę. Może to właśnie jego pokora oraz silna motywacja zaprowadziły go do wygranej? Tego nie wiemy, ale wiemy za to jaki jest Jego przepis na sukces. 

Zapraszamy do czytania 🙂

Na początek chciałabym zapytać od czego to wszystko się zaczęło? Skąd pomysł na wzięcie udziału w programie?

Otrzymałem zaproszenie od szkoły programowania, z którą współpracowałem w zeszłym roku. Link kierował do strony #OMRS2020, otworzyłem, skorzystałem, jestem.

I to tyle? Co w takim razie najbardziej zaciekawiło Cię w tym projekcie? Nagroda czy może możliwość rozwoju?

Głównie? Nagroda. Jednakże zdawałem sobie sprawę, że spełnienie warunków do jej otrzymania może być poza moimi możliwościami. Jednakże nie była to jedyna motywacja, bo od razu bym zrezygnował, wiedząc, że cel jest poza moim zasięgiem. Do tego tematu podchodziłem zatem z dodatkowym celem.

W takim razie jaki to był cel?

Duży projekt, duża społeczność, dużo deweloperów i ja. Ten jeden, bez doświadczenia w programowaniu grupowym, mający na swoim koncie tylko małe, własne projekty. Pojawiła się zatem niezobowiązująca okazja zobaczyć jak to jest. Początkowo była to opcja niezobowiązująca, ale zdecydowanie się myliłem. O tym jak bardzo przekonałem się dużo później…

Kurs na który poszedłeś miał nauczyć programowania od podstaw czy już wcześniej próbowałeś się nauczyć czegoś na własną rękę?

Pierwsze doświadczenie z językami programowania miałem już w podstawówce, nieśmiertelny Turbo Pascal. 😉 Kolejny kontakt nastąpił kilka lat temu na studiach, gdzie dane mi było spotkać języki: C, C++, Javę. W tym ostatnim pisałem swoją pracę inżynierską. Potem kilka lat przerwy, a zatem w świecie programistycznym regres.

Ciężko było znów wystartować, więc zdecydowałem się na wykupienie kursu. Przez połowę czasu się nudziłem, jednakże nie narzekam, ponieważ druga połowa dała mi to czego mi było brak, wiary w to, że jeszcze czegoś mogę się nauczyć.

No tak, zmiany w świecie IT bardzo szybko postępują i trzeba być ciągle na czasie aby nie wypaść z formy. Cieszę się, że kurs okazał się mimo wszystko trafiony i koniec końców zaprowadził Cię do nas. Pamiętam jak na początku skarżyłeś się na brak dostępności łatwych zadań oraz dużą skomplikowalność tych wolnych. Jak sobie z tym poradziłeś?

Fakt, to początkowo było mocno demotywujące. Z resztą nie tylko ja miałem taki problem. Bardzo dużo osób, w tym duża część moich konkurentów w #OMRS2020 trafiła na taką ścianę. Początkowo nie bardzo wiedziałem od czego mogę zacząć. Projekt był po prostu zbyt duży, tak naprawdę do dziś nie ogarnąłem go w całości. Pierwsze co mi przyszło do głowy to otwieranie każdego pliku z osobna i obserwacja IDE, które pokazywało mi, czy gdzieś coś można poprawić. Statyczna analiza kodu była dla mnie wtedy nieznanym terminem. Moje postępowanie było bardzo nieefektywne, a znajdowane rzeczy niezadowalające. Popadłem w rezygnację i naprawdę myślałem, że to jednak za wysokie progi jak dla mnie. 

I wtedy przypadkiem pojawił się Daniel. 😉

Koniec części pierwszej.

Już niedługo opublikujemy drugą część, a w tym czasie zapraszamy do zapoznania się z innymi artykułami na temat naszego stażu #OMRS2020: Social Work in the OpenMRS’ community czy też Półmetek stażu #OMRS2020.

More To Explore

Events & Conferences

75th World Health Assembly: Health for peace

The Seventy-fifth World Health Assembly has officially started! WHO members from all over the world are attending Geneva for this very special meeting, where they

Do You Want To Boost Your Business?

drop us a line and keep in touch