Start-upy dla demokracji

Start-upy dla demokracji

Share This Post

Share on facebook
Share on linkedin
Share on twitter
Share on email

Akceleratory zmiany społecznej

“Innowacja” – hasło, wokół którego kręci się współczesna gospodarka. Nowe odkrycia i tredny technologiczne sprawiają, iż inwestorzy chcą być na krok przed całą resztą świata. Każdy chce zainwestować w nowego Googla czy Facebooka, zanim wypłynie on na szerokie wody i podbije świat swoim innowacyjnym rozwiązaniem, które zmieni na zawsze codzienne życie milionów osób. Nie jest to zadanie oczywiście ani łatwe, ani zapewniające jakiekolwiek gwarancje.

Nie zatrzymuje to jednak tysięcy osób do próbowania. Świat start-upów oraz wspierających je akceleratorów zdaje się dominować języki ludzi, którzy wspierają nowoczesną gospodarkę. Wzór do naśladowania znajduje się na zachodnim wybrzeżu Stanów Zjednoczonych – w Dolinie Krzemowej.

Nie każde rozwiązanie wymyślone przez start-upy ma jednak na celu tylko i wyłącznie przyniesienie milionów dolarów zysku. Wśród pokolenia tzw. “millienialsów” coraz ważniejsze stają się również cele społeczne firm, które oni zakładają. Korzystają oni bądź to z nowej technologii lub wykorzystują nową w kreatywny i ciekawy sposób, po to, aby choć trochę polepszyć świat wokół siebie.

Nowe firmy technologiczne, w tym przede wszystkim media społecznościowe, nie mają czystego rachunku sumienia, jeśli chodzi o poprawianie stanu demokracji. Fake newsy, rozpowszechnianie fałszywych informacji, wycieki danych, sprzedawanie informacji o swoich użytkownikach – to tylko niektóre grzechy dawnych start-upów, które źle wpływają na wizerunek całej branży. Jednak nie wszystkie firmy z doliny krzemowej zgadzają się na taki stan rzeczy i poprzez swoje działania chcą oddać w ręce swoich użytkowników lepszą i sprawniej działającą demokrację. Oto kilka start-upów dla demokracji ze Stanów Zjednoczonych. Zdecydowanie warto przyjrzeć się bliżej i kibicować w spełnianiu ich misji.

Change.org

Jest to zdecydowanie jeden z najsłynniejszych sukcesów, jeśli chodzi o start-upy zaangażowane w budowanie demokracji na świecie. Obecnie dla tego portalu internetowego z San Francisco pracuje już ponad 300 osób. Misja szerzenia demokratycznych rozwiązań tego start-upu szybko przyciągnęła inwestycje od znanych osób: chociażby od Billa Gatesa czy Richarda Bransona z Verizon.

Change.org pozwala swoim użytkownikom tworzenie kampanii, które moblizują użytkowników wokół zagadnień i problemów, którymi są zainteresowani i przejmują się nimi osobiście. W tej chwili jest to największy portal społecznej zmiany na świecie. Ponad 200 milionów osób z 196 krajów aktywnie działają na rzecz swoich społeczeństw. Change.org może pochwalić się ponad 28 tysiącami sukcesów swoich kampanii – średnio co godzinę udaje się osiągnąć jedną realną zmianę na świecie dzięki temu portalowi.

Countable

Ten portal ułatwia obywatelom w zrozumieniu praw, które obecnie są rozważane w Kongresie. Dzięki odpowiedniemu streszczeniu i wytłumaczeniu o co chodzi za pomocą łatwego języka, każdy może zrozumieć poszczególną ustawę. Countable pozwala również na wyrażenie swojej opinii na temat nowych praw. Pozwala to na tworzenie społeczności wokół niektórych problemów. Użytkownicy Countable mogą wyrazić swoje niezadowolenie z powodu ustawy, która im się nie podoba. Ich opinia trafia do przedstawicieli w Kongresie lub Senacie, razem z głosami innych ludzi z portalu, jak i znajomych o podobnych poglądach.

Brigade

Kolejnym narzędziem do organizacji obywateli w ramach wspólnej sprawy jest Brigade. Dzięki temu start-upowi użytkownicy mogą zmienić swoją pasję odnośnie konkretnego problemu w realną zmianę. Po stworzeniu profilu dla określonego działania, Brigade łączy jego twórcę z użytkownikami, które mają podobne poglądy i wartości co on. Dzięki temu tworzenie zaangażowanych społecznie grup w imię jakiejś idei jest łatwiejsze niż kiedykolwiek. Na dodatek Brigade tworzy również profile polityków – każdy z użytkowników od razu widzi, ile razy zagłosował on zgodnie z jego poglądami, a ile razy przeciwko. Ułatwia to wywiązywanie osób z Kongresu z ich obietnic wyborczych, a użytkownicy Brigade mogą oddawać głosy na te osoby, które dzielą ich wartości.

Crowdpac

W amerykańskim systemie demokratycznym wciąż niezwykle istotne są osobiste dotacje od obywateli dla polityków na prowadzenie kampanii wyborczej. Crowdpac pozwala swoim użytkownikom zaznajomić się z profilami poszczególnych kandydatów i wybrać takich polityków, którzy są zgodni z ich poglądami i wartościami. Mogą wtedy oni poprzez portal wesprzeć finansowo te osoby, którzy uważają, iż będą najlepsze na dane stanowisko.

Dzięki działaniu Crowdpac demokratyzuje się proces finansowego wspierania kampanii wyborczych w USA – kandydaci bez wsparcia korporacji czy władz partii mogą dzięki temu portalowi prowadzić walkę na nieco bardziej równych warunkach.

Vote.org

Kolejną charakterystyczną rzeczą dla systemu demokratycznego w Stanach Zjednoczonych jest obowiązek rejestracji chęci głosowania w odpowiednim urzędzie. Dzięki start-upowi Vote.org cały ten proces zostaje w bardzo prosty sposób wytłumaczony dla każdego obywatela. Za pomocą portalu umożliwia im również rejestrację on-line. Głównym celem Vote.org jest zwiększenie frekwencji przy urnach wyborczych – co już okazało się sporym sukcesem. Z portalu skorzystało ponad 6 milionów osób z całego kraju. Obecnie Vote.org stara się doprowadzić do tego, aby proces rejestracji wyborców był możliwy również za pomocą smart-phona.

Bayes Impact

Start-upy pomagają również w umacnianiu instytucji, które służą obywatelom. Start-up Bayes Impact skupił wokół siebie najlepszych naukowców i inżynierów, którzy zajmują się danymi. Ich zadaniem jest rozwiązywanie problemów społecznych, takimi jak dostępność pomocy publicznej czy też zagrożenia zdrowotne. Robią to za pomocą oprogramowania typu open-source, które zajmuje się analizą danych, która pozwala wychwycić trendy i zaplanować działania na przyszłość.

One Degree

Portal One Degree zajmuje się gromadzeniem w jednym miejscu informacji na temat całej pomocy, jaką mogą otrzymać potrzebujące rodziny ze strony organizacji non-profit oraz rządu. Dzięki łatwej nawigacji mogą one się dowiedzieć np. o wszystkich wymaganiach jakie muszą one spełnić w czasie składania wniosku o zasiłek.

One Degree pomogło już ponad 100 tysięcy osobom z rejonów wokół San Francisco w znalezieniu najlepszej pomocy społecznej dla siebie. Dzięki temu sukcesowi, start-up był w stanie uruchomić kolejną stronę internetową. Na stronie “One Home” osoby z niskimi dochodami mają dostęp do listy tanich nieruchomości.

Signal

Jedną z najważniejszych zasad demokratycznych społeczeństw jest wolność komunikacji. Obywatele muszą mieć możliwość swobodnego dialogu między sobą, bez niczyjej ingerencji. W szczególności ze strony rządów. Aplikacja Signal, stworzona przez start-up Open Whisper Systems działa na podobnej zasadzie co Messenger czy WhatsApp z jedną, ale istotną różnicą – wszystkie konwersacje pomiędzy użytkownikami są zabezpieczone i niedostępne dla nikogo z zewnątrz. Tyczy się to zarówno represyjnych rządów, jak i międzynarodowych korporacji.

More To Explore

Events & Conferences

75th World Health Assembly: Health for peace

The Seventy-fifth World Health Assembly has officially started! WHO members from all over the world are attending Geneva for this very special meeting, where they

Do You Want To Boost Your Business?

drop us a line and keep in touch