Półmetek stażu #OMRS2020

staż, omrs internship, koduj, code, developer, intern

Share This Post

Staż #OMRS2020 to projekt, który Nasza Fundacja zorganizowała przy współpracy z firmą SolDevelo. Na polskiej wersji naszego bloga możecie zobaczyć wprowadzającą publikację na temat stażu: Staż #OMRS2020 pod skrzydłami Fundacji SolDevelo.

https://soldevelofoundation.org/pl/omrs2020-internships-2/

Zachęcam do jego przeczytania oraz śledzenia naszego Facebookowego profilu na którym regularnie pojawiają się nowe posty. Ostatnio wiele się u nas dzieje także można się spodziewać wielu nowości!

Znajdujemy się właśnie w połowie trwania naszego stażu (który trwa od początku lipca do końca października) i chcielibyśmy podsumować kilka kluczowych rzeczy.

Uczestnicy

Do naszego programu zgłosiło się ponad 140 osób o różnym poziomie zaawansowania w programowaniu i znajomości języków programistycznych. Jednak zdecydowana większość to osoby młode nie posiadające doświadczenia zawodowego lub posiadające je w znikomym stopniu. Mimo wszystko ta trudność nie przeszkodziła nowicjuszom wybić się spośród innych uczestników i zdobyć największą aktywność na forum OpenMRS. Są bardzo zmotywowani i nie przeraża ich nawet poziom skomplikowania kodu OpenMRS.

Zadania

Na platformie OpenMRS dostępnych jest lista projektów oraz zadań w tychże projektach. Właściwa aktywność zadaniowa odbywa się na platformie Jira (Atlassian). Zadania są ogólnodostępne i może je zobaczyć każdy zainteresowany. Wykonanie zadań nie należy jednak do najłatwiejszych gdyż są one dosyć skomplikowane i wymagają pewnego poziomu znajomości produktu jak i umiejętności programistycznych. Uczestnicy programu zdążyli już nam zgłosić wspomnianą trudność i mam nadzieję, że została ona rozwiązana. Aby ułatwić pracę stażystom stworzyliśmy specjalną grupę dla uczestników w której mogą pytać, zgłaszać problemy oraz wszelkie trudności, a mentor, a także były ambasador projektów Google Summer of Code i Docs postara się je rozwiązać.

Niestety OpenMRS przez lata miał budowany kod nie zawsze najlepszej jakości i według najnowszych technik, dlatego teraz wiele razy musi płacić dług technologiczny. Jest to kłopotliwe dla nowych osób, gdyż muszą się mierzyć z programem, którego nie znają a często także naprawiać błędy zrobione przez innych, a z braku czasu później powielane. Przez to wykonanie zadania trwa zdecydowanie dłużej, a sytuacji nie poprawia fakt obszernej dokumentacji technicznej z którą należy się chociaż wstępnie zapoznać przed przystąpieniem do zadania.

Środowisko open-source

OpenMRS jest programem typu open-source, jednak staż odbywa się przy pomocy community tego programu, a nie jego twórców. Open-source jak sama nazwa mówi jest to otwarty-kod, jawny, dostępny dla każdego. Dzięki temu każdy może się stać w części twórcą takiego programu wprowadzając do niego “swój kod”, projektując nowe funkcjonalności czy też naprawiając/udoskonalając dotychczas napisany kod. Wiele osób z community dołożyło swoją cegiełkę do programu OpenMRS w postaci kodu, udoskonalonej dokumentacji czy też ogólnego rozwoju projektu na świecie. Takie osoby często działają i współpracują z OpenMRS od wielu lat posiadając zazwyczaj stałe zarobkowe zajęcie, a to traktują jako pasję, element wolontariatu lub chęć pomocy innym w nietypowy sposób, ale bardziej efektywny.

Dzięki temu, że duża część community to developerzy i osoby techniczne w trakcie trwania naszego programu możemy liczyć na ich pomoc jako ekspertów OpenMRS. Jedną z takich osób jest Herbert, który bezpośrednio wspiera naszych uczestników na stażowej grupie oraz Daniel, który koordynuje zadania w Jirze. OpenMRS posiada tysiące członków community i setki aktywnych. Jest wiele osób w szeregach community na wsparcie, których możemy liczyć.

Jesteśmy bardzo dumni, że my także możemy być częścią community, tworzyć i współpracować z jego członkami, a także czynnie się dokładać w postaci stworzonych modułów i nowych funkcjonalności programu.

Do końca programu zostały dwa miesiące, my z pewnością nie możemy się doczekać efektów i wniosków końcowych z pracy naszych stażystów. Czeka nas także ekscytujący etap wyłonienia 5 zwycięzców. Już teraz wiemy na pewno, że w kolejnym roku wystartujemy z nową edycją i może większą ilością nagród i partnerów. O wszystkim z pewnością poinformujemy w czasie. Trzymajcie kciuki za naszych uczestników, śledźcie ich poczynania na platformie OpenMRS, na Jirze i GitHubie. Jest na co patrzeć!

Do usłyszenia wkrótce!

Jeśli macie jakieś pytania lub chcielibyście do nas po prostu napisać z jakąś kwestią piszcie na maila [email protected]. Z pewnością Wam odpowiemy.

See you soon.

Explore more categories

Do You Want To Boost Your Business?

drop us a line and keep in touch