staż, omrs internship, koduj, code, developer, intern

Share This Post

Share on facebook
Share on linkedin
Share on twitter
Share on email

Staż #OMRS2020 to projekt, który Nasza Fundacja zorganizowała przy współpracy z firmą SolDevelo. Na polskiej wersji naszego bloga możecie zobaczyć wprowadzającą publikację na temat stażu: Staż #OMRS2020 pod skrzydłami Fundacji SolDevelo.

https://soldevelofoundation.org/pl/omrs2020-internships-2/

Zachęcam do jego przeczytania oraz śledzenia naszego Facebookowego profilu na którym regularnie pojawiają się nowe posty. Ostatnio wiele się u nas dzieje także można się spodziewać wielu nowości!

Znajdujemy się właśnie w połowie trwania naszego stażu (który trwa od początku lipca do końca października) i chcielibyśmy podsumować kilka kluczowych rzeczy.

Uczestnicy

Do naszego programu zgłosiło się ponad 140 osób o różnym poziomie zaawansowania w programowaniu i znajomości języków programistycznych. Jednak zdecydowana większość to osoby młode nie posiadające doświadczenia zawodowego lub posiadające je w znikomym stopniu. Mimo wszystko ta trudność nie przeszkodziła nowicjuszom wybić się spośród innych uczestników i zdobyć największą aktywność na forum OpenMRS. Są bardzo zmotywowani i nie przeraża ich nawet poziom skomplikowania kodu OpenMRS.

Zadania

Na platformie OpenMRS dostępnych jest lista projektów oraz zadań w tychże projektach. Właściwa aktywność zadaniowa odbywa się na platformie Jira (Atlassian). Zadania są ogólnodostępne i może je zobaczyć każdy zainteresowany. Wykonanie zadań nie należy jednak do najłatwiejszych gdyż są one dosyć skomplikowane i wymagają pewnego poziomu znajomości produktu jak i umiejętności programistycznych. Uczestnicy programu zdążyli już nam zgłosić wspomnianą trudność i mam nadzieję, że została ona rozwiązana. Aby ułatwić pracę stażystom stworzyliśmy specjalną grupę dla uczestników w której mogą pytać, zgłaszać problemy oraz wszelkie trudności, a mentor, a także były ambasador projektów Google Summer of Code i Docs postara się je rozwiązać.

Niestety OpenMRS przez lata miał budowany kod nie zawsze najlepszej jakości i według najnowszych technik, dlatego teraz wiele razy musi płacić dług technologiczny. Jest to kłopotliwe dla nowych osób, gdyż muszą się mierzyć z programem, którego nie znają a często także naprawiać błędy zrobione przez innych, a z braku czasu później powielane. Przez to wykonanie zadania trwa zdecydowanie dłużej, a sytuacji nie poprawia fakt obszernej dokumentacji technicznej z którą należy się chociaż wstępnie zapoznać przed przystąpieniem do zadania.

Środowisko open-source

OpenMRS jest programem typu open-source, jednak staż odbywa się przy pomocy community tego programu, a nie jego twórców. Open-source jak sama nazwa mówi jest to otwarty-kod, jawny, dostępny dla każdego. Dzięki temu każdy może się stać w części twórcą takiego programu wprowadzając do niego “swój kod”, projektując nowe funkcjonalności czy też naprawiając/udoskonalając dotychczas napisany kod. Wiele osób z community dołożyło swoją cegiełkę do programu OpenMRS w postaci kodu, udoskonalonej dokumentacji czy też ogólnego rozwoju projektu na świecie. Takie osoby często działają i współpracują z OpenMRS od wielu lat posiadając zazwyczaj stałe zarobkowe zajęcie, a to traktują jako pasję, element wolontariatu lub chęć pomocy innym w nietypowy sposób, ale bardziej efektywny.

Dzięki temu, że duża część community to developerzy i osoby techniczne w trakcie trwania naszego programu możemy liczyć na ich pomoc jako ekspertów OpenMRS. Jedną z takich osób jest Herbert, który bezpośrednio wspiera naszych uczestników na stażowej grupie oraz Daniel, który koordynuje zadania w Jirze. OpenMRS posiada tysiące członków community i setki aktywnych. Jest wiele osób w szeregach community na wsparcie, których możemy liczyć.

Jesteśmy bardzo dumni, że my także możemy być częścią community, tworzyć i współpracować z jego członkami, a także czynnie się dokładać w postaci stworzonych modułów i nowych funkcjonalności programu.

Do końca programu zostały dwa miesiące, my z pewnością nie możemy się doczekać efektów i wniosków końcowych z pracy naszych stażystów. Czeka nas także ekscytujący etap wyłonienia 5 zwycięzców. Już teraz wiemy na pewno, że w kolejnym roku wystartujemy z nową edycją i może większą ilością nagród i partnerów. O wszystkim z pewnością poinformujemy w czasie. Trzymajcie kciuki za naszych uczestników, śledźcie ich poczynania na platformie OpenMRS, na Jirze i GitHubie. Jest na co patrzeć!

Do usłyszenia wkrótce!

Jeśli macie jakieś pytania lub chcielibyście do nas po prostu napisać z jakąś kwestią piszcie na maila kontakt@soldevelofoundation.org. Z pewnością Wam odpowiemy.

See you soon.

More To Explore

Events & Conferences

75th World Health Assembly: Health for peace

The Seventy-fifth World Health Assembly has officially started! WHO members from all over the world are attending Geneva for this very special meeting, where they

Do You Want To Boost Your Business?

drop us a line and keep in touch